Kardeş Ülke Azerbaycan ile ilgili neler biliyoruz

Evet arkadaşlar bu yazımda kardeş ülke Azerbaycan ile ilgili bir şeyler yazacağım. Türkiye ile hem sınır komşusu hem de kültürel bir yakınlığımız söz konusu. Tabii ki Azerbaycanlı kardeşlerimiz de Türk ve dilleri Azerbaycan Dili yani Azerbaycan Türkçesi.

Azerbaycan Hakkında

86.600 m2 yüzölçümünde bir ülke. Türkiye’nin onda biri kadar bir alanı kapsıyor. Nüfusu ise 10 Milyon. Son günlere kadar topraklarının %30’luk kısmı Ermeniler tarafından gasp edilmişti. Ancak 44 günlük savaşlar Ermenileri iti kovar gibi ülkelerinden kovdular.

Para birimi olarak MANAT kullanmaktadır. AZN kısaltması ile bilinir. 1.7 AZN 1 USD karşılık gelmektedir.

Petrol ve doğalgaz kaynakları bir hayli fazladır. Dünyanın bir çok ülkesine ihraç etmektedir. Çıkartılan petrolün bir kısmı Bakü Tiflis Ceyhan hattı ile Adana Yumurtalık’tan dünyaya pazarlanıyor. Ayrıca SOCAR Türkiye ve PETKİM şirketlerine de sahipler.

Azerbaycan Yemekleri

Her iki ülkenin de mutfakları birbirlerine çok yakın. En çok bilinen yemekleri pilav, onlarca farklı çeşit kebap ve dolması. Ye ye doyamazsınız. O kadar leziz yemekleri var. Zaten bölge ülkeleri arasında yemekleri ile ün yapmışlar.

Azerbaycan’da Eğitim

Eğitim sistemleri her iki ülkede de yakın. Merkezi sınavla üniversiteye öğrenci alırlar. Hatta Türkiye gibi üniversiteye girişte 2 aşamalı bir sınav sistemi uyguluyorlar. Türkiye ve diğer dünya ülkelerinden binlerce öğrenci Azerbaycan’da üniversite eğitimi almak için geliyor.

Karabağ

Karabağ yüzlerce yıllık kadim bir Azerbaycan toprağı. Ancak sonradan bilinçli olarak o topraklara getirilen Ermeniler o güzelim topraklarda hak iddia etmekteler.

1989 yılında başlayan Birinci Karabağ savaşları zamanı Rusya’nın desteğini arkalarına alarak toprakları zapt ettiler. 30 yıla yakın işgal altında kalan topraklar Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in emri ile sadece 44 gün süren savaş sonunda Ermenilerden temizlendi. Artık o güzelim topraklarda şanlı Azerbaycan bayrağı dalgalanmaktadır.

Evet bir yazımızın daha sonuna geldik. Samanyolu olarak eğlenceli ve bilgilendirici yazılar yayınlamaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir