Hayvanlar alemi: Zebralar

Evet arkadaşlar bugünki yazım zebralar hakkında. Hepimiz zebraları siyah ve beyaz çizgileriyle tanırız. Zebraların özellikleriden biri atgillerden olmalarıdır. Yanlış okumadınız Zebralarda bir attır. Peki ya aslamlarınsa kedigillerden olduğunu biliyor muydunuz? Zebralar Afrika’da bulunan ve vücutlarının tamamını kaplayan ayırt edici siyah ve beyaz çizgilere sahip bir canlı türüdü. Tüm zebraların çizgilerinin yapısı ve sayısı birbirinden farklıdır. Genellikle sosyal hayvanlar olan zebralar küçük ya da büyük sürüler hâlinde yaşarlar. En yakın akrabaları atlar ve eşeklerin aksine zebralar hiçbir zaman tam olarak evcilleştirilememişlerdir.

Üç zebra türü tanınmaktadır: Bayağı zebra, dağ zebrası ve Grevy zebrası. İlk ikisi daha çok ata benzerken üçüncü tür eşeğe benzer.  

Yalnızca zebralarda görülen siyah-beyaz çizgiler bu hayvanların insanlar tarafından en çok tanınan hayvanlardan biri olmasına neden olmuştur. Siyah-beyaz çizgileri zebraların, büyük kediler yani aslanlar, kaplanlar vb. etçil hayvanlardan kaçmalarına ve koşarken çizgilerin hareketlerinin yırtıcıları şaşırtmasına yardımcı olur. Afrika’da otlaklar, ormanlar, dikenli çalılık alanlar, dağlar ve kıyılardaki tepeler gibi farklı yaşam alanlarında yaşarlar. Ancak özellikler derileri için avlanma ve yaşam alanı yok olması gibi insanların neden olduğu faktörler zebra popülasyonları üzerinde olumsuz etkide bulunmuştur. Grevy zebrası ile dağ zebrasının türleri tehlike altındadır. Bayağı zebra popülasyonu neredeyse tehdit altında iken quagga adlı türünün soyu 19. yüzyılın sonlarına doğru tükenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir