CREW- 1 UÇTU

Evet arkadaşlar bugün CREW-1’den bahsedicem. 16 Kasım Pazartesi, 23:01 EST, 04:01 UTC, 17 Kasım, SpaceX’ten Dragon, Falcon 9’un, Pazar günü Florida’daki NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan (LC-39A) yörüngeye uzay aracını fırlatmasının ardından Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) ile otonom olarak demirledi.

Ticari Ekip Programının bir parçası olarak, NASA astronotları Mike Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker ve JAXA astronotu Soichi Noguchi, uzay istasyonuna ilk altı aylık operasyonel görevinde Dragon ile uçtu. Yörüngedeki laboratuvarda yaklaşık altı ay kaldıktan sonra Dragon ve astronotlar Dünya’ya dönecek ve Florida kıyılarındaki Atlantik Okyanusu’na suya inecek.

Dragon’un ikinci gösteri görevinin (Demo-2) ardından, NASA, uzay istasyonuna ve uzay istasyonundan operasyonel mürettebat görevleri için SpaceX sertifikasını aldı. Crew-1, 2020 ve 2021 boyunca planlanan üç Dragon insanlı uzay uçuşunun ilkidir.

İnsan uzay uçuşunun şimdiye kadar yapılmış en güvenli, en gelişmiş sistemlerden biriyle Amerika Birleşik Devletleri’ne dönüşü, Amerika’nın gelecekteki uzay araştırmaları için bir dönüm noktasıdır ve Ay, Mars ve ötesine yapılacak görevlerin temelini oluşturur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir